Adele Rockwell Princess Elizabeth Trophy

Adele Rockwell Trophy

The Adele Rockwell Princess Trophy recognizes Canadian Pony Club members who have achieved their full "A".

We are aware that this list is incomplete and that it may contain errors. If you can provide any of the missing information or if you know of members who have earned their full "A" standing but are not included here, please contact the National Office.

Last NameFirst NameRegionBranchYear
Spencer Miranda BC Lower Mainland Langley 2016
Morgan Tori St. Lawrence/Ottawa Valley Charleston Lake 2016
Fleck Katiana St. Lawrence/Ottawa Valley Oxford Downs 2016
Whitehead Lindsay BC Interior Shuswap Pony Club 2016
Beckmann Mona BC Lower Mainland Mission Hills 2015
Duarte Anne Marie St. Lawrence/Ottawa Valley Napanee 2015
Kerkhoven Marlies BC Lower Mainland Mission Hills 2015
Campbell Kelsey BC Lower Mainland Vancouver 2014
Hunter Kayla BC Lower Mainland Vancouver 2013
MacLean Eleanor BC Lower Mainland Vancouver 2013
Charbonneau Nayla BC Lower Mainland Vancouver 2012
Clarke Trevor BC Lower Mainland Vancouver 2012
Riek Emma BC Lower Mainland Vancouver 2012
Beekman Kathleen BC Lower Mainland Vancouver 2011
Brook Amanda BC Lower Mainland Vancouver 2011
Chapman Mariah BC Interior North Penticton 2010
Penner Elizabeth BC Lower Mainland Langley 2010
Schultz Lisa BC Lower Mainland Boundary Bay 2010
Wensley Fiona BC Lower Mainland Vancouver 2010
Brownjohn Jenna BC Lower Mainland Alouette 2009
Froc Brittany BC Lower Mainland Mount Cheam 2009
Maynard Jordan BC Lower Mainland Vancouver 2009
Vilvang Ali BC Lower Mainland Vancouver 2009
Penner Amanda Alberta Central Haunted Lakes 2009
Sopow Anya BC Interior North Penticton 2008
Gabrush Tatiana Saskatchewan Willow Ridge 2008
Vav Oeveren Merel BC Interior North Shuswap 2008
Smith Corine BC Interior North Armstrong 2008
Cowan Kalandra BC Interior North Lakes District 2008
Duke Kathryn Alberta South Sarcee 2008
Daltrop Shira BC Lower Mainland Vancouver 2007
Mittelsteadt Kimberly BC Lower Mainland Alouette 2007
Otterstrom Jane BC Lower Mainland Campbell Valley 2007
Wolfe Marissa BC Lower Mainland East Maple Ridge 2007
Norris Robby Manitoba North Hill 2007
Allen Jackie Nova Scotia Annapolis 2007
Asselstine Taryn BC Lower Mainland Campbell Valley 2006
Cook Shannon BC Lower Mainland Grove 2006
Cooke Dana BC Interior North Nicola Valley 2006
Corsan Alyse BC Lower Mainland Langley 2006
MacHattie Nicole Nova Scotia West Valley 2006
Morton Brian BC Lower Mainland Vancouver 2006
Evans Karen BC Lower Mainland Vancouver 2004
Giovannetti Sarah Nova Scotia Avon 2004
Glanfield Lauren BC Lower Mainland Hazelmere 2004
Kaczmer Cheryl Alberta South Horizon 2004
Wouterloot Kristianna BC Lower Mainland Mission Hills 2004
Fergusson Lisa Marie BC Lower Mainland Campbell Valley 2003
Gerber-Turriff Katie BC Lower Mainland Vancouver 2003
Himsworth Chelsea BC Lower Mainland Pacific Spirit 2003
Johnson Melissa BC Lower Mainland Pacific Spirit 2003
MacKinnon Melissa St. Lawrence/Ottawa Valley Ashton First Field 2003
Van Dasselaar Jaclyn Manitoba Red River 2003
Gunn Melisa BC Lower Mainland Grove 2002
Kidston Jaimie BC Interior North Misty Pines 2002
Maynard Tik BC Lower Mainland Vancouver 2002
Peters Jennifer BC Interior North Penticton 2002
Rainford Paula Western Ontario Esquesing 2002
Slezak Karl Western Ontario Albion 2002
Taylor Samantha BC Lower Mainland Mt. Cheam 2002
Thompson Shannon BC Interior North Kelowna & District 2002
Waissi Alexa St. Lawrence/Ottawa Valley Vaudreuil County 2002
Zelmer Jennifer Western Ontario Albion 2002
Byron Allison BC Interior North Shuswap 2001
Gaglione Matthew Alberta North Strathcona 2001
Sculthorpe Emily Central Ontario Pine Ridge 2001
Thiessen Dusty BC Lower Mainland Langley 2001
Walker Sky Saskatchewan Saskatoon 2001
Sarsfield Jennifer Nova Scotia Annapolis 2000
Baird Annie Western Ontario Guelph 1999
White Megan Nova Scotia Annapolis 1999
Ansems Julie Nova Scotia Annapolis 1999
Coutts Casey BC Islands Comox Valley 1999
Howard Rebecca BC Interior North Shuswap 1999
Emrick Pippa BC Lower Mainland Vancouver 1998
Amundsen Erin BC Lower Mainland Richmond 1998
Summerscales Janet Alberta South Springbank 1998
Gaglione Rebecca Alberta North Strathcona 1997
Kennedy Kerry BC Interior North Bridlewood 1997
Bradshaw Jennifer BC Interior North Westbank 1997
Dahlstrom Lise BC Interior North Spruce Ridge 1996
Macartney Joanne Western Ontario Grand River 1996
Granbois Anna Lisa BC Lower Mainland Hazelmere 1995
Hambly Jay Western Ontario Grand River 1995
Kennedy Jodie BC Interior North Bridlewood 1995
Coleman Eileen Western Ontario Caledon 1994
Bowen Shelly Alberta Central Red Deer 1994
Bresee Sherri Alberta Central Red Deer 1994
Jackson Melanie Western Ontario Grand River 1994
Cobham Andrea Western Ontario Albion 1993
Cull Julie St. Lawrence/Ottawa Valley Oxford Downs 1993
Norstrom Kristina Alberta South Mini Creek 1993
Stephens Danae Manitoba North Hill 1993
Williams Odette BC Lower Mainland Grove 1993
Flundra Sherri Alberta South Cochrane 1992
Brown Sara Central Ontario Ajax 1991
Hol Karen BC Lower Mainland Richmond 1991
Pohl Teresa Alberta Central Ponoka 1991
Rand Beth Nova Scotia Annapolis 1991
Taylor Andrea BC Lower Mainland Richmond 1991
Leblanc Stephen St. Lawrence/Ottawa Valley Kilowen 1990
Van De Velde Jaqueline Manitoba Baldur 1990
Stevenson Rob New Brunswick/P.E.I. Fredericton 1990
Brain Karen BC Islands Victoria-Saanich 1989
Pagdin Loreli BC Interior North South Thompson 1989
St. Denis Mike Western Ontario Grand River 1989
Price Emily BC Islands Queen Margaret's School 1988
Pocock Andrew Western Ontario London 1988
Dyck Jane Manitoba North Hill 1988
Lockton Paige Central Ontario North Bay 1988
Donnelly Karen Alberta South Springbank 1988
Muspratt Kim Western Ontario Esquesing 1988
Henry Sarah Nova Scotia Avon 1988
Donnelly Sandra Alberta South Springbank 1988
George Alexandra Nova Scotia West Scotia 1986
Belloc Lisa Saskatchewan 1986
Saunders Kim Western Ontario High Country 1986
Brown Fiona BC Lower Mainland Vancouver 1985
Baskett Anne St. Lawrence/Ottawa Valley Vaudreuil County 1984
Washtock Therese BC Interior North Summerland 1984
Smith Kim Nova Scotia Colchester 1984
Coffyn Sandra Central Ontario Sudbury 1984
Hauck Linda Central Ontario Leichcroft 1984
Sabino Dianna Central Ontario Whitechurch 1984
Broadbent Glynis Alberta Red Deer 1984
Harris Kris Western Ontario Owen Sound 1984
Thompson Nikki Alberta 1984
Williamson Lezah BC Lower Mainland Campbell Valley 1983
Fraser Christine Western Ontario Owen Sound 1983
Simmons Trudy Western Ontario Owen Sound 1983
McTavish Susan Central Ontario Toronto North York 1983
Bissailon Sherry St. Lawrence/Ottawa Valley Village Creek 1983
Monro Craig Alberta South Dewinton 1983
Russell Kate St. Lawrence/Ottawa Valley Oxford Downs 1983
Minc Gillian Central Ontario Highlands of Hastings 1983
Laing Leslie BC Lower Mainland Vancouver 1982
Longley Holly BC Lower Mainland Vancouver 1982
Longley Margot BC Lower Mainland Vancouver 1982
Peters Joni BC Interior North Ominica 1982
Reinhardt Cindy Western Ontario London 1982
McCulloch Sandra 1982
Ziereisin Sue St. Lawrence/Ottawa Valley Ottawa Valley Hunt 1982
McCullough Susan Central Ontario Sudbury 1982
Johnson Sue Western Ontario Erie 1981
Krauleides Ruth Western Ontario Owen Sound 1981
Longley Wendy BC Lower Mainland Vancouver 1981
Mills Gerogeann BC Lower Mainland Vancouver 1981
Philip Brenda BC Lower Mainland Grove 1981
Srivastava Anila Western Ontario Grand River 1981
Inch Cathy Central Ontario Sudbury 1981
Tackaberry Rosanne Saskatchewan Saskatoon 1981
Wensink Susan Alberta Mini Creek 1981
von Schoening Karen Alberta Bears Paw 1981
Craigie Pam Nova Scotia 1981
von Althon William Central Ontario Sault St Marie 1981
Bramall Leonie BC Lower Mainland Vancouver 1980
Oldham Shannon BC Lower Mainland Grove 1980
Tambling Lauryn Western Ontario Grand River 1980
Walker Beth Western Ontario Grand River 1980
Arnold Brad Alberta Chin-Fsh Crk 1980
Mills Beverly St. Lawrence/Ottawa Valley Village Creek 1980
Morrison Vicki Alberta Springbank 1980
Rowsell Mary Central Ontario 1980
Russell Kate St. Lawrence/Ottawa Valley Ottawa Valley 1980
Von Althen Isabelle Central Ontario Sault St Marie 1980
Dewald Sue Western Ontario Bluewater 1979
Olesen Carole Western Ontario Meadowvale 1979
Pocock Susan Western Ontario London 1979
Wolley-Dod (Mrakawa) Trish Alberta Mini Creek 1979
Brazzell Cathy Manitoba Assiniboine 1979
Breed Tina Central Ontario 1979
Hughson Susan New Brunswick/P.E.I. Fredericton 1979
Hammond Sloane BC Lower Mainland Langley 1978
MacLachlan Nancy BC Lower Mainland Vancouver 1978
Merrick Jennifer Western Ontario Grand River 1978
Sculthorpe Susan Central Ontario Baltimore Hills 1978
Brandt Julie Saskatchewan Saskatoon 1978
Broomhead Debbie Alberta Red Deer 1978
Edwards Lynn Western Ontario Owen Sound 1977
Reinhardt Sylvia Western Ontario London 1977
Trickett Lynne BC Islands Victoria-Saanich 1977
Webster Barbara BC Lower Mainland Maple Ridge 1977
Stephenson Jill Alberta Springbank 1977
Haslett (Jull) Liz Central Ontario Sudbury 1977
Meyers Debra Saskatchewan Saskatoon 1977
Brangers Leslie Central Ontario Toronto North York 1977
Dauphinee Michelle New Brunswick/P.E.I. N. Maryland 1977
Howlett Jennifer St. Lawrence/Ottawa Valley Vandreuil 1977
Irving Sally Alberta Mini Creek 1977
Miller Jennifer St. Lawrence/Ottawa Valley Lake of T.M. 1977
Tudor Mary Central Ontario Toronto North York 1977
Avery Lydia Manitoba Assiniboine 1976
Hough Michelle Saskatchewan Saskatoon 1976
Murdoch Susan Central Ontario Oshawa 1976
Nichols Louisa BC Lower Mainland Richmond 1976
Oakes Lynn BC Lower Mainland Langley 1976
Olesen Sharon Western Ontario Meadowvale 1976
Robertson Rob Central Ontario Eglinton 1976
Ross Janet Nova Scotia Avon 1976
Ross Nicola Western Ontario Credit Valley 1976
Ruthven Ticki BC Islands Victoria-Saanich 1976
Sevier Kathy Manitoba Assiniboine 1976
Smith Gina Saskatchewan Saskatoon 1976
Smith Claire St. Lawrence/Ottawa Valley Oxford Downs 1976
Fairweather Kim New Brunswick/P.E.I. Rothesay 1976
Ellis Marguerite British Columbia Vancouver 1976
Fraser Jane Maritimes Fundy 1976
Arnold Debbie Alberta South Calgary 1975
Brown Margaret Western Ontario Grand River 1975
Jenzen Pam Saskatchewan Saskatoon 1975
Laidlaw Katharine Central Ontario Eglinton 1975
Laidlaw Margaret Central Ontario Eglinton 1975
Pratt Tisha Nova Scotia Avon 1975
Reid Leslie BC Lower Mainland Richmond 1975
Smith Michele Central Ontario Sudbury 1975
Wells Holly BC Lower Mainland Langley 1975
Salsman Marlene Nova Scotia Annapolis 1975
Cochrane Sue Central Ontario Tynedale 1974
Fraser Susan Nova Scotia Fundy 1974
Geyer Bianca Western Ontario Grand River 1974
LaFramboise Lorraine St. Lawrence/Ottawa Valley Ottawa Valley 1974
MacRae Jill Central Ontario Eglinton 1974
Sculthorpe James Central Ontario Baltimore Hills 1974
Mills Bev St. Lawrence/Ottawa Valley Village Creek 1974
Botham Mary BC Lower Mainland East Maple Ridge 1973
Irving Jill Alberta South Calgary 1973
Neilson Carole BC Lower Mainland Langley 1973
Padwick Cathy Saskatchewan Regina 1973
Paynter Susan Central Ontario Toronto North York 1973
Richardson Pamela St. Lawrence/Ottawa Valley Lake of Two Mountains 1973
Rudolph Anne Alberta South Calgary 1973
Wilson Betty Nova Scotia Colchester 1973
Clappison Judy BC Lower Mainland Maple Ridge 1972
Frew Diana BC Lower Mainland Maple Ridge 1972
Gooderham Sue-Anne Central Ontario Eglinton 1972
Hammond Jack Manitoba Red River 1972
Healy Stephen Nova Scotia Annapolis Valley 1972
Howard Gillian Central Ontario Eglinton 1972
Irvine Heather BC Lower Mainland Maple Ridge 1972
Knox-Leet Cathy St. Lawrence/Ottawa Valley Lake of Two Mountains 1972
Laidlaw Debbie Central Ontario Eglinton 1972
Thompson Pat Manitoba Assiniboine 1972
Wallace Suzanne British Columbia Maple Ridge 1972
Wierzbicki Barbara Western Ontario Bluewater 1972
Ellard John Alberta Calgary 1972
Wiersbicki B. Western Ontario Sarnia 1972
Barootes Barbara Saskatchewan Regina 1971
Featherstone Alana Western Ontario London 1971
Kinzler Evie Central Ontario Toronto & North York 1971
Stinson Connie Saskatchewan Regina 1971
Ainsworth (Crewe) Carollyn Nova Scotia Avon 1971
Garson Niki Saskatchewan Saskatoon 1970
Warwick Robert Western Ontario Owen Sound 1970
Agnew Wendy Central Ontario Toronto & North York 1969
Ashton Liz Central Ontario Toronto & North York 1969
Russell Elaine Saskatchewan Saskatoon 1969
Wade Debbie Central Ontario Eglinton 1969
Wedge Cathy Saskatchewan Saskatoon 1969
Crombie Chris Western Ontario Kitchener 1968
Howard Lynda Alberta South Calgary 1968
MacDonald Leslie Alberta South Calgary 1968
McMullen Libby Central Ontario Toronto & North York 1968
Paterson Fiona Alberta South Calgary 1968
Robson Jane Western Ontario London 1968
Zaiser Lesley Central Ontario Toronto & North York 1968
Henry Jim Central Ontario Eglinton 1968
Millar Ian St. Lawrence/Ottawa Valley Ottawa Valley Hunt 1967
Ehrlick Allan Central Ontario Eglinton 1967
Oland Barry Nova Scotia Hfx Jr Bengal Lancers 1964
Durham (Minor) Kathy Central Ontario Toronto & North York 1963
Day Jim Central Ontario Toronto & North York 1963
Hansen (Boylen) Christilot Central Ontario Toronto & North York 1963
Dey (Wright) Nancy Western Ontario London 1960
Eagen Johnson Elizabeth Nova Scotia Hfx Jr Bengal Lancers 1959
Oland Marshall Susan Nova Scotia Hfx Jr Bengal Lancers 1959
Griffin Jane Nova Scotia Hfx Jr Bengal Lancers 1957
Tandy Brian Western Ontario London 1957
Davidson Dessa Alberta Calgary 1956
Young (Tidswell) Sarah Alberta Calgary 1956
Hunt Timothy Western Ontario London 1955
Endicot Clare Central Ontario Eglinton 1955
Wright Timothy Western Ontario London 1955
Darou Ron Western Ontario London 1955
Wittick Jane Central Ontario Eglinton 1955
Peters Donna Saskatchewan Saskatoon 1955
Weatherhead Carl Saskatchewan Saskatoon 1955
Waddington Ruth Central Ontario Eglinton 1937
Venables Joan Central Ontario Eglinton 1937
Rockwell Adele Central Ontario Eglinton 1935
Godson David Western Ontario Caledon 0
Godson Peter Western Ontario Caledon 0
Sillcox Sandra Central Ontario Eglinton 0