Regional Award Winners

CLICK ON THE LINKS TO LEARN ABOUT THE AWARDS

Margrit Wigger Awards

  • 2004 Meghan Hewitt, Land O’Lakes PC
  • Danielle Hewitt, Land O’Lakes PC
  • Emily Upham-Mills, Land O’Lakes PC
  • Charlotte Harman, Land O’Lakes PC
  • Maxine Patenaude, United Counties PC
  • 2005 Megan Glynn, Temperance Lake
  • Jordan Dunklin, Temperance Lake
  • Katie McKinley, Temperance Lake
  • Ashley Airhart with groom Becky Courtney, TLPC
  • 2006 Sarah Pearman, groom, Land O’Lakes
  • Emily Fretts, Land O’Lakes
  • Emily Upham Mills, Land O’Lakes
  • Morgan Buzzell, Land O’Lakes
  • Charlotte Harman, Land O’Lakes
  • 2011 Alexandra Morgan, Charleston Lake
  • Tori Morgan, Charleston Lake
  • Chloe Segal, Charleston Lake
  • Colleen Adara Richardson, Appleton
  • Melissa Bayer, Appleton,
  • Fiona Hunter, South Nation

Pam Dillingham Awards

  • 2000 Hawkridge C Rally: Chantal Hortop, West Wind
  • 2001 Hawkridge C Rally: Dorothy Binkley, United Counties
  • 2002 Hawkridge C Rally: Stirling Miller, West Carleton
  • 2003 Seeley’s Bay D Rally: Hogan Fitzgerald, Land O’Lakes
  • 2003 Hawkridge C Rally: Matt Kidney, West Carleton
  • 2004 Hawkridge C Rally: Natasha Yates, Temperance Lake
  • 2004 Hawkridge Tetrathlon Rally: Meghan Hewitt, Land O’Lakes
  • 2004 Seeley’s Bay D Rally: Dani Davis, Kingston and Region
  • 2005 Beaulieu Rally: Ally Howard, Oxford Downs
  • 2005 Seeley’s Bay D Rally: Sarah Kidney, West Carleton
  • 2006 Regional Rally at Beaulieu: Emma Walker, United Counties
  • 2006 Seeley’s Bay D Rally Robin Ross, Land O’Lakes
  • 2006 Hawkridge Summer Education Camp: Rebecca Arnold, Lake of Two Mountains
  • 2007 Rally at Rideau Carleton Raceway: Morgan McKay, Oxford Downs
  • 2008 Rally at Rideau Carleton Raceway: Jessica Erickson, West Carleton
  • 2008 C/B rally at Hawkridge: Christie Charbonneau, United Counties
  • 2009 C/B rally at Hawkridge: Matt Kidney, West Carleton
  • 2009 C/B rally at Hawkridge: Emma Walker, United Counties
  • 2010 B/C Rally: Caitlyn Kidney, West Carleton
  • 2011 D Rally: Kiana Gibson, United Counties

Governor General’s Awards

  • 2002 Kirsten Scott, Kingston & Region PC, $1000.00
  • 2002 Melissa MacKinnon, Ashton First Field, $500.00
  • 2009 Charlotte Harman, Land O’Lakes PC, $1000.00

Ten Year Awards

  • 2003 Shawna Carleton, Land O’Lakes
  • Heather Hanson, United Counties
  • Amy Harding, Kingston & Region
  • Chantal Hortop, Westwind
  • Melissa Miller, West Carleton
  • Stirling Miller, West Carleton
  • Kirsten Scott, Kingston & Region
  • Natasha Yates, Glen Scott

Graduate Awards

  • 2003 Heather Hanson, United Counties

Jack de Graaf Awards

  • 2006 Curtis Hall, Rideau PC
  • 2006 Miranda Fouzie, Kingston and Region PC

Prince Phillip’s Games

HALL OF FAME

SLOV Best Sportsman’s Award
  • 2009 Lindsay Hudson
  • 2010 Kayleigh Redish
  • 2011 Morgann Rollin
  • 2012 Rachel deKroon
  • 2012 Sarah deKroon
  • 2012 Melissa Bayer
  • 2014 Jill Emmerson
  • 2016 Acacia Gifford, CLPC
  • 2018 Sarah Earle, MMPC
  • 2019 Acacia Gifford, CLPC
  • 2020 Paige Mclelland

Art Ainslie Memorial Trophy ‘A’ Division
  • 1980 Ottawa Valley Hunt
  • B. Nuth
  • T. Nuth
  • M. Hill
  • J Maguire
  • M. Meban
  • 1981 Ottawa Valley Hunt
  • B. Nuth,
  • M. Meban
  • J. Maguire
  • C. Pickard
  • M.Hill
  • 1982 Ottawa Valley Hunt
  • M Meban
  • J Maguire
  • D Reich
  • M Hill
  • J Cohen
  • 1983 J Hyndman
  • J Maguire
  • M Curren
  • T Sims
  • M Nguyen
  • 1984 Cornwall & District
  • K Grant
  • S Arnott
  • D O’Connell
  • F Bourget
  • S Nagy
  • 1985 Ottawa Valley Hunt
  • H Allum
  • L Bent
  • C Hooker
  • H Phillips
  • J Robinson
  • 1986 Ottawa Valley Hunt
  • H Allum
  • J Bent
  • F Middlehurst
  • H Phillips
  • J Robinson
  • 1987 Ottawa Valley Hunt
  • R Allum
  • B Jefferson
  • J Robinson
  • A Stanger
  • E Tucker
  • 1988 Ottawa Valley Hunt
  • R Allum
  • A Baker
  • B Jefferson
  • A Stanger
  • J Yanofsky
  • 1989 Ottawa Valley Hunt
  • C Armstrong
  • E Bonder
  • M Brand-Jacobsen
  • B Jefferson
  • J Yanofsky
  • 1990 Ottawa Valley Hunt
  • C Armstrong
  • T Couture
  • T Maus
  • A Moore
  • C Winney
  • 1991 Ottawa Valley Hunt
  • C Armstrong
  • T Couture
  • C Larose
  • T Maus
  • A Moore
  • 1992 Ottawa Valley Hunt
  • T Couture
  • V Feigel
  • C Larose
  • A Moore
  • L Morrow
  • 1993 Ottawa Valley Hunt
  • V Feigel
  • A Johnston
  • A Moore
  • L Morrow
  • F Shearer
  • 1994 Ottawa Valley Hunt
  • R Dalton
  • T Feigel
  • V Feigel
  • A Johnston
  • F Shearer
  • 1995 Ottawa Valley Hunt
  • R Dalton
  • A Johnston
  • V Feigel
  • S J Franklin
  • K Matthews
  • 1996 Ottawa Valley Hunt
  • V Feigel
  • S J Franklin
  • A Johnston
  • K Matthews
  • K Small
  • 1997 Ottawa Valley Hunt
  • K Brklacich
  • L Day
  • J McNaughton
  • L St George
  • J Tierney
  • 1998 United Counties
  • M Boardman
  • H Clegg
  • K Everson
  • M Pepin
  • G Seguin
  • 1999 Vaudreuil
  • Tanya Caristo
  • Cassandra Eason
  • Melini Gupta
  • Sophie Gupta
  • Elaine Quik
  • 2000 Vaudreuil
  • Melissa Bertrand
  • Tanya Caristo
  • Julia Haney
  • Laura Hodgson
  • Shane Wooley
  • 2001 Ashton First Field
  • Lea Clancy
  • Amanda Doucette
  • Gillian Kinson
  • Lindsey McMullen
  • Alexine Sevack
  • 2002 Ashton First Field
  • Korah Broderick
  • Amanda Doucette
  • Dana Harding
  • Angie Johnson
  • Lydia King
  • 2003 Ashton First Field
  • Korah Broderick
  • Lauren Golding
  • Dana Harding
  • Jessica Hobin
  • Lauren Weynerowski
  • 2004 Appleton/Temperance Lake/Untied Counties
  • Jessica Hobin
  • Jordan Dunklin
  • Alex Ross
  • Chelsea Magladry
  • 2006 Appleton
  • Melanie Bateman
  • Melissa Bayer
  • Jeanette Gladwin
  • Mackayla Leeworthy
  • Morganna Low
  • 2007 Appleton/United Counties
  • Jeanette Gladwin
  • Melissa Bayer
  • Mackayla Leeworthy
  • Emma Walker
  • 2009 United Counties/Oxford Downs
  • Sarah Bachar
  • Mackenzie Lovelacee
  • Tara Smith
  • Morgan Armstrong
  • 2010 Leeds County/United County
  • Lindsay McKay-Hudson
  • Samantha Primeau
  • Morgan O’Grady
  • Rachel de Kroon
  • Mackenzie Lovelace
  • 2011 Appleton/KRPC
  • Colleen Adara Richardson
  • Erika Prus
  • Roxanna Kemp
  • Kendra Zimmerman
  • 2012 Temperance Lake
  • S Brokate
  • V Molson
  • 2014 Oxford Downs
  • Abigail Jamieson
  • Shelby Atkinson
  • Molly Jenkins
  • Hannah Watson
  • 2015 Charleston Lake
  • Chloe Segal
  • Acacia Gifford
  • 2018 Temperance Lake
  • Chloe Segal
  • Meiling Segal
  • 2020 Eastwind PC
  • Kylie Cornelissen
  • Naomi Cornelissen
Gillian McGinnis Memorial Trophy ‘B’
  • 1995 Ottawa Valley Hunt
  • 1996 United Counties
  • 1997 Vaudreuil County
  • 1998 Ashton First Field
  • 1999 Ashton First Field
  • 2000 United Counties
  • 2001 Ashton First Field
  • 2002 Ashton First Field
  • 2003 Vaudreuil County
  • 2004 Appleton
  • 2005 Appleton/Leeds Cty
  • 2007 Charleston Lake
  • 2008 Charleston Lake
  • 2009 Leeds County
  • 2010 Kingston & Region, Stonebridge, United Counties
  • 2011 Temperance Lake, South Nation
  • 2012 Charleston Lake
  • 2013 Oxford Downs
  • 2014 Temperance Lake
  • Teahan Spero
  • Janet Conville
  • Lora Onion
  • Fiona Hunter
  • 2015 Appleton, Charleston Lake
  • Alysha Brisebois
  • Grace Veldkamp
  • Mikaela Bayer
  • Meiling Segal
  • 2016 Charleston Lake
  • Fiona Hunter
  • Meiling Segal
  • 2018 Kingston & Region
  • Elora Oliver
  • Heidi Hatch (Alumni)
  • 2019 Appleton
The Tucker Trophy ‘C’ Division
  • 2002 Vaudreuil County
  • 2003 Vaudreuil County
  • 2004 Temperance Lake
  • 2005 Oxford Downs/ Temperance Lake
  • 2006 Appleton
  • 2007 Leeds County, Appleton
  • 2008 Charleston Lake
  • 2009 Leeds County, Temperance Lake, Stonebridge
  • 2010 Temperance Lake
  • 2011 Charleston Lake
  • 2012 Appleton
  • 2013 Appleton
  • 2014 Temperance Lake, Charleston Lake
  • 2016 Temperance Lake, Charleston Lake
  • 2018 Appleton
  • 2019 Temperance Lake, Charleston Lake
  • 2020 Appleton
SLOV PPG’s Masters Division
  • 1999 Eleanor Lorden, Oxford Downs PC
  • Natalie Bergman. Ashton First Field PC
  • Lauren Black, Ashton First Field PC
  • Marion Boardman, United Counties
  • Heather Clegg, United Counties PC
  • 2000 Heather Clegg, United Counties PC
  • Michelle McKinley, Temperance Lake PC
  • Jill Nicholson, Ashton First Field
  • Allie Vieweg, Ottawa Valley Hunt
  • 2001 Ashton First Field PC
  • Jessica Sheffield
  • Cheryl Denault
  • Katie Richardson
  • Margaux Smith
  • Crystal Larose
  • 2002 Ashton First Field PC
  • Cheryl Denault
  • Sara Lowes
  • Joleen McNaughton
  • Jessica Sheffield
  • Margaux Smith
  • 2005 Oxford Downs/Temperance Lake
  • Amy Claridge
  • Kathleen Kemp
  • Ashley Stewes
  • Jordan Dunklin
  • 2006 Leeds County, Temperance Lake
  • Alex Ross
  • Jordan Dunklin
  • Kelsey Raycroft
  • Amanda Dunklin
  • 2007 Emma Walker, UCPC
  • Danielle Hewitt, RPC
  • Jeanette Gladwin, SBPC
  • Natasha Morin, EWPC
  • 2010 Appleton, KRPC, Stonebridge
  • Laryssa Kemp
  • Kayleigh Redish
  • Jeanette Gladwin
  • 2011 Charleston Lake
  • Sarah de Kroon
  • Emma Paquette
  • Tom Morgan
  • Alex Morgan
  • Rachel de Kroon
  • 2012 Charleson Lake/KRPC
  • T Morgan
  • A Morgan
  • K Zimmerman
  • E Paquette
  • 2013 Appleton, KRPC
  • Melissa Bayer
  • Jordan Levisky
  • Colleen Richardson
  • Kendra Zimmerman
  • 2015 Appleton, SBPC
  • Melissa Bayer
  • Jordan Levisky
  • Colleen Richardson
  • Jeanette Gladwin
  • 2016 Appleton
  • Melissa Bayer
  • Jeanette Gladwin
  • Ashley Brisebois
  • 2019 Temperance Lake
  • Heidi Hatch
  • Chloe Segal
  • 2020 Appleton/KRPC
  • Mikayla Bayer
  • Acacia Gifford
Translate » French